A modern étkezési szokásokkal rengeteg olyan tápanyagot viszünk be a szervezetünkbe, ami akár károsan is hathat ránk. Azonban sok esetben csak akkor vesszük észre a problémát, amikor már megtörtént a baj.
Érdemes tehát minél előbb elkezdeni az egészséges alapanyagok felkutatását és beépítését a mindennapi étkezéseinkbe, hiszen annál minőségibb és hosszabb életünk lehet majd a jövőben.
Cikkünkben a kókuszon lesz a fő hangsúly és azon, milyen formában érdemes használni ezt a jótevő alapanyagot! Vágjunk is bele!
A szénhidrátszegény kókusztej
A kókusztej nyomelemekben és ásványi anyagokban gazdag, ezért számos területen segítheti szervezetünk működését. Ilyen például a kálcium és a magnézium is. A nyomelemek pedig olyan biokémiai anyagok, amelyek csak nyomokban (azaz kis mennyiségben) találhatóak meg a szervezetben. Ilyen például a réz, cink, szelén, vas és a jód is.
A kókusztej segítségével gondoskodhatunk a napi ajánlott beviteli mennyiség biztosításáról, így megelőzhetőek a különféle szív- és érrendszeri betegségek; valamint segít az izmok, idegek és az immunrendszer védelmében is.
Ráadásul egyszerű emészthetősége és alacsonyabb szénhidrát-tartalma miatt még a fogyókúrás célok mellé is ideális választás! Remekül funkcionál a tehéntej kiváltására, ha vegán vagy laktózmentes megoldást keresel!
Mire használjuk a kókusztejszínt?
Az előbb felsorolt jótékony hatások a kókusztejszínben is ugyanúgy jelen vannak, viszont az állaga miatt másféleképpen használhatjuk fel a konyhában, mint a kókusztejet.
A kókusztejszín tökéletesen használható az állati eredetű tejszín pótlására, éppen ezért süteményekbe, kávéba, különféle tejszínes ételekbe vagy italokba tökéletes egészséges alternatíva lehet!
Emellett a habtejszínt is kiválthatjuk általa, hiszen a megfelelő módszerekkel ugyanolyan kemény állagú hab készíthető belőle, mint a laktóz- és állati származék tartalmú tejszínből!
Kókuszolaj a konyhában? Így használd!
A boltokban keresgélve nem csak kókuszolajat, de kókuszzsírt is találhatunk, e két alapanyagot pedig más-más módon használhatjuk fel.
A kókuszzsír tökéletes konyhai alapanyag például bő olajban sütéshez! A kókuszzsírt a kókuszpálma megszárított húsából készítik, majd sajtolják. Jól hevíthető és többszöri sütésre is alkalmas. A szűrt kókuszolajnak nincs kókusz illata és íze, így kiválóan helyettesíti az állati eredetű zsírokat. A kókuszolaj ráadásul az egyik legegészségesebb zsiradék, ezért a diétázók körében is igen népszerű.
A natív vagy szűz kókuszolaj hidegen sajtolással készül a fehér kókuszdió húsából. Mivel finomítás nélkül állítják elő a kókuszdió illata megmarad benne, így érdemes olyan ételekhez használni, amiben a kókusz íze is szerepet kap. A hagyományos receptekben pedig akár a vaj is kiváltható vele!
Miért jó a kókuszliszt?
A kókuszliszt legfőképpen az inzulinrezisztencia és a gluténérzékenység esetén lehet értékes tápanyag, azonban az egészséges életmód kialakításában is jól alkalmazható.
Tápérték összetételének köszönhetően szénhidrátszegény, emellett fehérjékben gazdag; alacsony kalóriatartalma miatt a szív egészségére is jó hatással van.
Ha ez nem lenne elég: a szárított kókusz húsából őrölt kókuszliszt rostban is igencsak gazdag! Legjobban a hagyományos liszt kiváltására használhatjuk fel.
De mi a helyzet a kókuszvirág cukorral?
A kókuszpálma virágából előállított cukor sokkal több tápanyagot, ásványi anyagot és nyomelemet tartalmazhat más cukrokkal szemben, azonban korántsem tekinthető cukormentes alternatívának.
Mivel azonban a répacukorhoz hasonló glikémiás indexel rendelkezik, nem alkalmas cukorbetegek számára.
A vércukorszintet azonban kevésbé emeli meg, ezért diéták során jó alternatíva lehet, más cukrokkal szemben!
Mentes sütemények a kókusz alapanyagaival!
Cukrászdánkban számos mentes sütemény közül választhatsz, amiben a kókusz különböző formáit használjuk fel.
Ideális lehet szülinapra, évfordulóra, céges rendezvényre, ha szeretnél tekintettel lenni a laktózérzékeny és vegán vendégekre is!